W sobotę, 9 grudnia 2023 r. już po raz XXII inowrocławski Medyk zorganizował konferencję naukowo-szkoleniową „Człowiek na zakręcie. Współczesne problemy zdrowia psychicznego”.

Dostępne dane i prognozy na temat zdrowia psychicznego pokazują, że zaburzenia psychiczne są poważnym i narastającym problemem na całym świecie, a depresja jest już postrzegana jako jedna z chorób cywilizacyjnych. W głównej mierze dotykają one dorosłych jednak z roku na rok można zaobserwować wzrost diagnozowanych przypadków wśród dzieci i młodzieży. Kondycja psychiczna Polaków od lat wzbudza niepokój, dlatego też takie wydarzenia, jak to są szczególnie ważne. Każda okazja do propagowania wiedzy na temat higieny zdrowia psychicznego jest na wagę złota.

Konferencję otworzyła dyrektor szkoły Pani Urszula Majewska. Prelegenci, specjaliści   i praktycy poprowadzili nas przez wieloaspektowe podejście do tematu. Pierwszy wykład zaprezentowała Pani dr Krystyna Budzianowska pedagog specjalny „Epoka lęku i depresji – jak radzić sobie z wyzwaniami nowych czasów”. „Dzieci w kryzysie psychicznym – zauważ, zareaguj!”, to temat jaki przedstawiła Pani Anna Kozimor-Cyganik – pedagog, coach. Następnie wysłuchaliśmy wykładu Pani Patrycji Bujarskiej pedagoga, psychologa „Kiedy ciało woła o pomoc – objawy psychosomatyczne w zaburzeniach psychicznych”. Ostatnim prezentowym zagadnieniem były „Uzależnienia i używki – problem medyczny i społeczny”, który wyłożyła Pani Justyna Plebanek-pedagog, psycholog. Bogaty program konferencji pozwolił nam pochylić się nad tym trudnym tematem. Wysoce specjalistyczna, ale też przystępnie przekazana przez prelegentów potężna dawka najnowszej wiedzy była bardzo dobrze przyjęta przez uczestników konferencji  czego dowodem były pytania zadawane już podczas wykładów.

Wierzymy, że wydarzenie przyczyni się do promocji zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości społecznej dotyczącej wiedzy o nim, rozpowszechniania informacji na ten temat oraz walki ze stereotypami i zapobiegania stygmatyzacji osób leczących się psychiatrycznie. Zdrowie psychiczne stanowi zasadniczy element jakości życia i dobrego samopoczucia, ma kluczowe znaczenie dla wysokiego poziomu spełnienia i satysfakcji życiowej, a także dla uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym. Dbajmy o nie!

Dyrektor Pani Urszula Majewska wraz z gronem pedagogicznym Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu serdecznie dziękuje Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu oraz wszystkim za okazane wsparcie oraz udział w konferencji.

Konferencja została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dla wygody Użytkownika serwis medykino.com.pl korzysta z plików cookies. View more
Akceptuję